2 Мамыр 2024

ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН УНИВЕРСИТЕТІНДЕ РЕСЕЙЛІК КРИМИНОЛОГ ДӘРІС ОҚЫДЫ

С. Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан университетінде заң ғылымдарының кандидаты, Кемеров мемлекеттік университетінің Кузбасс гуманитарлық-педагогикалық институтының доценті Гет Максим Ростиславовичтің Қазақстан мен Ресейдің қылмыстық саясаты мен қылмыстық заңнамасы мәселелері бойынша ашық дәрісі өтті. Белгілі ресейлік зерттеушінің дәрісі қылмыстық Әділет контекстінде екі елдің құқықтық практикасы мен теориясының негізгі аспектілерін жариялаудың ерекше мүмкіндігін ұсынады. Мұндай форматтың студенттер мен заң мамандарына екі елдегі маңызды қылмыстық-құқықтық категорияларға қатысты қалыптасқан тұжырымдамалық тәсілдерді салыстыруға беретін мүмкіндігі зор. Сондай-ақ, құқықтық жүйелерді терең талдауға пайдасы мол.
Дәрістің модераторы заң ғылымдарының докторы Қуат Хажымұханұлы Рахымбердин болды. Ол қылмыстық-атқару құқығы саласындағы ғылыми мектептің өкілдері туралы презентация дайындады.
Дәріс барысында заң ғылымдарының кандидаты Максим Гета Қазақстан мен Ресейдегі қазіргі қылмыстық жүйелердің алдында тұрған негізгі проблемаларды атап өтті. Бұған қылмысқа қарсы күрестегі заңнаманың тиімділігін, құқық қолдану саласындағы проблемалар, сондай-ақ адамның құқығы мен бостандығын сақтау мәселесі, қылмыстық теріс қылық мәселесі, қоғамнан, пробация институтынан оқшауламай жазалау мәселесін талқылау кірді.
Сонымен қатар, дәріс қазіргі әлемдегі киберқылмыс, терроризм және трансшекаралық ұйымдасқан қылмыс сияқты қылмыстық жүйелердің өзекті тенденциялары мен қиындықтарын қозғады.
Жалпы, дәріс Қазақстан мен Ресейдегі қылмыстық саясатты түсінудің, сондай-ақ оның тиімділігі мен болашақтағы даму перспективаларын талдаудың құнды құралы саналады.
Доцент Максим Геттің дәрісі екі елдің қылмыстық саясатын талдауға бағытталған. Студенттер, магистранттар мен оқытушылар талдаудың тереңдігі мен талқыланған тақырыптардың практикалық қолданылуына және дәрістің танымдылығына жоғары баға беріп, ризашылықтарын білдірді. Бұл шара екі ел арасындағы құқықтық ғылымдар саласындағы ынтымақтастықты нығайтуға, тәжірибе алмасуға жақсы ықпал етті. Мұндай бастамалар студенттердің дүниетанымын кеңейтуге көмектесіп, түрлі мемлекеттердің құқықтық жүйелерін тереңірек түсінуге септігін тигізеді.