4 Қазан 2023

ХАЛЫҚАРАЛЫҚ БСА КҮНІ: САРАПШЫЛАР ӨЗЕКТІ МӘСЕЛЕЛЕРДІ ТАЛҚЫЛАДЫ

С. Аманжолов атындағы ШҚУ-да халықаралық БСА күніне орай «БСА туралы ашық диалог» атты дөңгелек үстел ұйымдастырылды. Шара ұйымдастырушыларының айтуынша, бұл күн құттықтаулар мен сыйлық беруге арналмаған. Осы күннің мақсаты – созылмалы диагнозы бар адамдардың проблемаларына қоғамның назарын аудару.

Денсаулықпен байланысты өзекті мәселелерді талқылауға өмірдің әртүрлі кезеңдерінде ерекше балаларды сүйемелдеуге тартылған ұйымдардың басшылары мен мамандары қатысты.
Атап айтқанда, ШҚО Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының, Өскемен қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің, Өскемен қалалық балалар арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығының (КДО), ШҚО ББ ПМПК, ШҚО ББ «Ақ-Ниет мектеп-интернаты» КММ, «№19 Мектеп-қосымша білім беру орталығы» КММ Өскемен қалалық ББ ШҚО, «DEMEY оңалту және түзету орталығы», «DEVAL оңалту орталығы», Ерте араласу орталығы, «HAPPY CLINIC», С. Аманжолов атындағы ШҚУ «Dana bala» үздіксіз және инклюзивті білім беру орталығының мамандары мен оқытушылар қатысты.

Одан бөлек дөңгелек үстелдің құрметті қонағы қатарында Өскемен қаласындағы РФ Бас консулдығының вице-консулы Александр Дьяченко болды. Ол церебральды сал ауруы бар балалардың ата-аналары мен білікті кадрлар арасындағы осындай диалог алаңдары хабардар болмай қалудан төмендетіп, өмірдің ерекше жағдайларына бейімделуді дамытады деп мәлімдеді. Жиналыс барысында ата-аналар өзекті мәселелерді көтеріп, тәжірибелерімен бөлісті. Осылайша, 18 жастан асқан ерекше баланың ата-аналарының бірі ересектерге арналған мамандандырылған мекеменің ашылуы туралы сауал қойды.

– Бізге мамандардың тұрақты қолдауы қажет. Қайда баруды білмейміз, өйткені ұлым кәмелет жасына толып қойған, – деді ата-ана.

Сарапшылар оған «Атамекен» ҚР Ұлттық Кәсіпкерлер палатасына жүгінуді ұсынды. Олардың айтуынша, ұйымда «Церебральды сал ауруы бар ересектер үшін арнайы қоғамдастық» құруға тиісті мемлекеттік тапсырыс туралы мәселе көтеруге болады. Одан бөлек, тағы бір ауыр диагноз қойылған баланың әжесі кейбір мамандандырылған орталықтарда материалдық жабдықтар жетпейтінін айтты. Осы жерде С. Аманжолов атындағы ШҚУ «Физика және технологиялар» кафедрасының профессоры, ф-м.ғ.к Досым Ерболатұлы студенттік стартап жоба – вертикализаторды таныстырды. Досым Ерболатұлының айтуынша, жобаның болжамды құны 250 000 теңгені құрайды. Шетелдік мұндай жабдықтар құны екі миллион теңгеге жуық. Ата-аналар мен мамандарға жабдық қатты ұнады. Қазіргі уақытта ЖОО командасы жобаны жетілдіру жолында жұмыс істеуде. Жасанды теріні табиғи матаға ауыстыру және вертикализатордың артқы жағын түзу емес, баланың арқасын ұстап тұру үшін иілетіндей арқылы жасау жоспарлануда.

Ата-аналардың пікірінше, дөңгелек үстел өте танымды өтті.