3 Маусым 2024

AMANZHOLOV UNIVERSITY КРИМИНОЛОГЫ ММУ ҚЫЛМЫСТЫҚ ҚҰҚЫҚ ЖӨНІНДЕГІ КОНГРЕСКЕ ҚАТЫСТЫ

С.Аманжолов атындағы ШҚУ-дың профессоры, заң ғылымдарының докторы Қуат Рахымбердин XIV қылмыстық құқық Конгресінің «Қылмыстық, Қылмыстық-атқару құқығы мен криминологиядағы қоғамдық қауіп» тақырыбындағы жұмысына қатысты. Конгресс 30 және 31 мамыр аралығында М.В. Ломоносов атындағы  Мәскеу мемлекеттік университетінде өтті. Профессор Рахимбердин пленарлық отырыста «Қазақстан Республикасындағы Пробация: қазіргі заманғы проблемалар мен даму тенденциялары» тақырыбында баяндама дайындады. Ол өз сөзінде  Қазақстандағы пробация жүйесінің өзекті мәселелерін атап өтіп, сотталғандарды оңалту тиімділігін арттыру және рецидивтік қылмыс деңгейін төмендету үшін осы жүйені жетілдіру қажеттігін атап өтті. Ол сондай-ақ пробация институтын табысты енгізу мемлекеттік органдардың, қоғамдық ұйымдардың және жергілікті өзін-өзі басқарудың өзара іс-қимылын және қылмыстық әділет саласындағы БҰҰ-ның халықаралық стандарттарына бағдарлануды қамтитын кешенді тәсілді талап ететінін атап өтті.

Сонымен қатар, Қуат Рахимбердин «Сотталғандар мен қамауда отырған адамдардың тоғызыншы арнайы санағының нәтижелері бойынша қылмыскердің жеке басының қоғамдық қауіптілігі (2022 жылғы желтоқсан)» тақырыбына арналған халықаралық ғылыми-практикалық конференцияға қатысты.

– Осы конференцияда мен » Қазақстанның қылмыстық-атқару жүйесі үшін сотталғандардың арнайы санағын өткізу өзекті ме?» тақырыбын алдым.Баяндамамда сотталғандардың әлеуметтік-демографиялық құрамы, олардың білім деңгейі, кәсіби біліктілігі, денсаулық жағдайы және басқа да маңызды сипаттамалары туралы объективті деректер алу үшін сотталғандардың арнайы санағын жүргізудің маңыздылығына басымдық бердім,- дейді профессор Рахимбердин.

Ол мұндай зерттеулер сотталғандарды әлеуметтік және психологиялық оңалтудың тиімді шараларын әзірлеудің, сондай-ақ оларды ұстау жағдайларын жақсартудың маңызды құралы екенін атап өтті.

Профессор Рахимбердиннің XIV қылмыстық құқық конгресіне және халықаралық ғылыми-практикалық конференцияға қатысуы қылмыстық құқық және криминология саласындағы озық тәжірибелер мен ғылыми білімдермен алмасуға, сондай-ақ осы саладағы халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға ықпал етті. Оның сөз сөйлеуі іс-шараларға қатысушылардың үлкен қызығушылығын тудырды, бұл Қазақстанның қылмыстық құқығы мен қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан ғылыми үлесі мен зерттеулерінің жоғары деңгейін айғақтайды.

Қуат Хажымұханұлы Рахымбердин М.В.Ломоносов атындағы ММУ сапарын ұйымдастыруға көмектескені және ғылыми бастамаларды қолдағаны үшін С.Аманжолов атындағы ШҚУ-дың КЕАҚ Басқарма төрағасы-ректор,профессор Мұхтар Әділбекұлы Төлегенге алғысын білдірді.