23 Қараша 2023

NAZARBAYEV UNIVERSITY ШҚУ-ДА

Университет оқытушылары мен білім алушыларының Назарбаев Университетінің ақылды жүйелер және жасанды интеллект институтының (ISSAI) өкілдерімен кездесуі өтті, ол өнеркәсіп пен қоғамның нақты мәселелерін шешу үшін машиналық интеллект саласындағы пәнаралық зерттеулерімен танымал.

ISSAI өкілдері кездесуге қатысушыларды жасанды интеллект және деректер туралы ғылым саласындағы ағымдағы жобалармен таныстырды.

ISSAI деректер талдаушысы Ақнұр Қарабай институттың қазақ тіліне арналған жасанды интеллект технологияларын, компьютерлік көруді, медициналық жасанды интеллектті және толықтырылған шындықты қамтитын зерттеу жұмысын ұсынды.

Жобаның техникалық үйлестірушісі Ербол Абсалямов «тенсегрити – Роботтар! технологиясын көрсетті, ол барлау, инспекция және мониторингті қоса алғанда, бірқатар қосымшаларға бейімделеді және пайдаланылуы мүмкін. Сондай-ақ, Институттың «жасанды интеллектті қолдана отырып, толықтырылған шындыққа негізделген адам жадын жақсарту» жобасы ұсынылды және зерттеу деректері есте сақтау қабілеті бұзылған адамдар үшін (мысалы, Альцгеймер ауруы) AR негізіндегі ассистивті технологияларды дамытуға жол ашатынын атап өтті.

Кездесу тақырыбы кездесуге қатысушылардың үлкен қызығушылығын тудырды.

Тараптар ISSAI базасында университет білім алушыларының одан әрі ынтымақтастық және тағылымдамадан өту мүмкіндіктерін талқылады.

Кездесуге қатысушылар ынтымақтастық институт пен университеттің ЖИ зерттеулеріндегі прогресті ілгерілетуге және ғылыми әзірлемелерді іс жүзінде енгізуге жәрдемдесуге бағытталған ортақ көзқарасына сәйкес келетіндігін атап өтті.