11 октября 2024

АШЫҚ ДӘРІС: ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТТІҢ ШЕТ ТІЛІН ҮЙРЕНУГЕ ӘСЕРІ

Білім беру саласындағы ең өзекті мәселелердің бірі — жасанды интеллект. Бұл тақырып «Шет тілі: екі шет тілі» білім беру бағдарламасының студенттері арасында «Шет тілдерін оқыту әдістемесі» пәнінде қызу талқыланды. Шет тілдері және аударма кафедрасының сеньор-лекторы Козлова А.Л. Гёте институтының Қазақстандағы 30 жылдық мерейтойына арналған грант аясында студенттерге «Künstliche Intelligenz im Fremdsprachenunterricht» атты ашық дәріс өткізді.

Дәріс барысында неміс ғалымдарының шет тілдерін оқытудағы жасанды интеллекттің ықпалы туралы соңғы ғылыми зерттеулер студенттерге ұсынылды. Зерттеу нәтижелері ерекше қызығушылық тудырды және пікірталасқа себеп болды. Студенттер белсенді қатысып, chatgpt көмегімен сабақ жоспарын жасаудың кейстері едәуір қызықтырды және қарсылық тудырды. Авторлық құқық, әзірлемелердің бірегейлігі және шет тілін үйренуге арналған интерактивті қосымшаларды пайдалану мүмкіндіктері туралы даулы мәселелер тыңдаушылардың назарын аударды, соның нәтижесінде көптеген сұрақтар туындап, тақырыпқа деген қызығушылық арта түсті.

Дәріс неміс тілі оқытушыларына да ұсынылды, оларға сабақта қолдануға арналған ойын қосымшаларының сілтемелері берілді. Бұл шара педагогикалық практиканы жаңартуға және интерактивті оқыту әдістерін енгізуге септігін тигізді.

Сонымен қатар, дәріс неміс тілі оқытушылары арасында да өткізілді, оларға сабақта қолдануға арналған ойын қосымшаларының сілтемелері ұсынылды.