Жоба: «DP21682148» «Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды психологиялық-педагогикалық даярлау және әдістемелік-технологиялық қолдау құзыретті орталығы»

Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобасы: «DP21682148» «Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды психологиялық-педагогикалық даярлау және әдістемелік-технологиялық қолдау құзыретті орталығы»

Грант беруші – «Ғылым қоры» АҚ

Грант алушы – «С.Аманжолов атындағы ВКУ» КЕАҚ

Жеке серіктес – «DEMEY оңалту және түзету орталығы» ҚБ

Жоба жетекшісі – ф.-м.ғ.к., физика және технологиялар кафедрасының профессоры, Қазақстан Республикасы Ұлттық инженерлік академиясының корреспондент-мүшесі Ерболатұлы Досым.Орындалу мерзімі: 12.06.2023-31.12.2025.

«DP21682148» «Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды психологиялық-педагогикалық даярлау және әдістемелік-технологиялық қолдау құзыретті орталығы» жобасы «Сапалы білім беру (Ұлттық жоба «Сапалы білім беру «Білімді ұлт»)» басымдық экономика секторы бойынша Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті мемлекеттік мекемесінің тапсырмасы бойынша «Ғылым қоры» АҚ 2023-2025 жылдарға арналған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландырудың неғұрлым перспективалы жобаларын гранттық қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылады.

Гранттық қаржыландыру сомасы жобаның барлық мерзіміне — 100 000 мың теңге:

— 2023 жылға – 25 000 мың теңге

— 2024 жылға – 60 000 мың теңге

— 2025 жылға — 15 000 мың теңге

Бірлесіп қаржыландыру сомасы — 10 000 мың теңгені құрайды.

Жобаның мақсаты: жастарын, физиологиялық сипаттамалары мен ана тілінің ерекшеліктерін ескере отырып, ғылыми тәсіл мен практикалық жұмыс тәжірибесі негізінде Ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды дамыту және оңалту бойынша кешенді әдістемелер мен техникалық құралдарды әзірлеу.

Жоба нәтижесінде келесі әзірлемелер іске асырылатын болады:

Балаларды, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық оқыту, түзету және әдістемелік және технологиялық қамтамасыз етудің кешенді әдістері, қызметтері, техникалық құралдары және дамыту бағдарламалары:

• Кохлеарлы имплантпен қазақтілді балалардағы дауыстың интонациялық құрылымдарын зерттеудің кешенді әдістемесі;
  • Психологиялық-педагогикалық диагностика мен кеңес берудің кешенді бағдарламасы;
  • Балаларды мектепке дайындаудың интенсивті курсы;
  • Демалыс мектебінің бағдарламасы;
  • Психикалық дамуы тежелген мектеп жасына дейінгі балаларға арналған оқу-әдістемелік кешен;
  • Кекеш балаларға арналған оқу құралдарының жинағы;
  • Дыбыс айтылуын түзету бойынша логопедиялық альбом;
  • Тірек-қимыл аппараты (ТҚА)  бұзылған балаларды түзету және дамытудың кешенді әдістемесі мен қызметтері;
  • Кешенді логопедиялық массаж бағдарламасы;
  • Интерактивті логопедиялық және жаттығу тренажерлары;
  • Тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға арналған трансформацияланатын кресло-вертикализаторлар;
  • Тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға арналған трансформацияланатын орындықтар, төсектер, аяқтарына арналған экзоскелеттер;
  • Электронды оқу құралдары мен интерактивті тренажерлары бар дефектологтың кәсіби үстелі;
  • Оқу ойыншықтары мен керек-жарақтары;
  • Бірқатар курстар мен шеберлік сыныптары, жетілдіру үшін семинарлар мектепке дейінгі, бастауыш және орта білім беру , оның ішінде инклюзивті білім берумен айналысатын мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігі ;
  • Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған қашықтықтан оқыту курстары;
  • Ерекше білім беруді қажет ететін балалардың отбасыларына психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету мектебін ұйымдастыру.

Құрылған орталықтың жалпы маркетингтік стратегиясын тұтынушылардың (түзету орталықтары, оңалту орталықтары, арнайы кабинеттер, балабақшалар, мектептер, әлеуметтік орталықтар, қоғамдық бірлестіктер, балаларды дамыту орталықтары, жеке дефектологтар, ата-аналар және т.б.) қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында Шығыс Қазақстан және басқа аймақтардың нарықтарына жаңа өнімдерді шығару ретінде тұжырымдауға болады.

Жасалған білім беру платформасы мен интерактивті бағдарламаларға кіру құпия сөздер мен лицензиялық кілттер арқылы ұйымдастырылады.

Барлық электрондық ресурстар мен әдістер авторлық куәліктермен қорғалған.

Басқа қалалар мен облыстардың клиенттеріне «кілтке» тапсырылатын кешендер ұсынылады, мысалы, бағдарламалары бар дефектологтың кәсіби жұмыс үстелі, балаларды дамытуға арналған интерактивті тренажер үлгілері, Өскемен қаласындағы ұйымдар үшін бұл кешендер келісім-шарт жасаумен жүзеге асырылады.

Ерекше қажеттіліктері бар балаларға арналған бәсекеге қабілетті, қол жетімді, трансформацияланатын кресло-вертикализаторлар, орындықтар мен үстелдер, төсектер, оқу ойындары барлық клиенттерге, соның ішінде Өскемен қаласында да сатылады.

Жобаның жұмыс тобының құрамы:

1. ЕРБОЛАТҰЛЫ ДОСЫМ, ф.-м.ғ.к., физика және технологиялар кафедрасының профессоры – жоба жетекшісі;

2. АУРЕНОВА МАДИНА ДӘУЛЕТҚАНҚЫЗЫ, п.ғ.к., психология және коррекциялық педагогика кафедрасының қауымдастырылған профессоры – коммерцияландыру жөніндегі маман;

3. АЛИПОВА АЛИМА КАБДУЛАШИМҚЫЗЫ, «Дана бала» Орталық ғылыми-білім беру мекемесінің меңгерушісі, экономика, менеджмент және қаржы кафедрасының аға оқытушысы – бас менеджер;

4. БАЙЧИНОВ РАУАН ТӨЛЕУХАНҰЛЫ, психология және коррекциялық педагогика кафедрасының оқытушысы – маман-дефектолог;

5. АДИКАНОВА САЛТАНАТ, PhD докторы, IT және жаратылыстану ғылымдары жоғары мектебінің деканы – жетекші менеджер;

6. ЖАҚУПОВА СӘУЛЕ ЖЕҢІСҚАНҚЫЗЫ, бас бухгалтердің орынбасары, экономика магистрі – бухгалтер